LaLiga: Real Madrid victorie în faţa Valenciei

0
401

Real Madrid a obţinut seară trecută a treia victorie consecutivă în faţa Valenciei, scor 2-0,  pe Estadio Alfredo di Stefano. Cu trei victorii în ultimele trei meciuri echipa lui Zinedine Zidane a redus diferenţa de puncte la doar 45 puncte faţă de rivala Atletico.

Cu probleme de lot generate de accidentările lui Ramos, Valverde, Rodrygo, Marcelo şi Hazard, Real a avut nu mai puţin de 5 jucători sub 22 de ani veniţi de la echipsecundă a clubului în lotul pregătit de Zizou contra Valenciei. Cu 16 şuturi expediate către poarta lui Domenech, Real a deschis scorul prin Benzema în minutul 12 iar tot în repriza secundă Toni Kroos avea să majoreze avantajul galacticilor la 2-0. În repriza secundă Real a izbutit să marcheze şi al treilea gol prin Ferland Mendy dar reuşita francezului a fost anulată pe motiv de offside. Chiar şi cu punctele acumulate în rundele trecute Real nu rămâne sigură de poziţia ocupată în clasament deoarece atât Atletico cât şi Barcelona au meciuri de disputat din etapele anterioare (2 respectiv un meci pentru catalani).

În momentul actual la finalul etapei cu numărul 23 al campionatului spanio Real Madrid se clasează pe poziţia secundă cu 5 puncte în spatele liderului Atletico Madrid şi trei puncte în faţa Barcelonei