Uruguay a câştigat finala mică la Copa America

0
409

Naţionala Uruguayului a obţinut medaliile de bronz la Copa America 2024, după ce a trecut, la lovituri de departajare, scor 4-3, de Canada, în finala mică, disputată la Charlotte – North Carolina. A fost 2-2 după 90 de minute, cu Luis Suarez aducând, cu al 69-lea său gol la naţională, egalarea în minutul 90+2 pentru naţionala lui Marcelo Bielsa. Tot Uruguay deschisese scorul, prin Rodrigo Bentancur (8), dar “arţarii” au întors rezultatul cu golurile marcate de Ismael Kone (22) şi Jonathan David (80).

Federico Valverde, Rodrigo Bentancur, Giorgian de Arrascaeta și Luis Suárez au transformat penalty-urile Uruguayului, iar Jonathan David, Mathieu Choiniere şi Moise Bombito au punctat pentru canadieni, ratând Ismael Kone şi Alphonso Davies.

La noapte, ora 3, Argentina şi Colimbia joacă finala Copa America, la Miami.