Liga Campionilor: Bayern Munchen, prin Vidal şi Muller, a obţinut tichetul pentru semifinale

0
312

Pentru a-5-a oară consecutiv, Bayern Munchen a acces în semifinalele C1. N-a avut misiune uşoară, fiindcă Benfica Lisabona s-a dovedit o bună echipă, cu multă ambiţie, deşi din sezonul 89-90 nu mai ajunsese în careul de aşi. Aseară, nu i-a avut pe Johanas (30 de goluri), suspendat, Nicolas Gaitan şi Konstans Mitroglou, indisponibil. În dubla cu Benfica, imperial s-a dovedit chilianul Arturo Vidal, prin golul victoriei în partida tur, şi cel egalizator de aseară (min. 38, 1-1), după ce lusitanul Raul Jimenez, deschisese scorul (min. 27) şi a avut ocazia majorării lui trei minute mai târziu. Rui Vitoria, antrenorul celor de la Benfica, şi-a ţinut cuvântul pe Da Luz, deşi a terminat meciul în tribune, după ce protestase la faza din minutul 75, când Javi Martinez, în postura de ultim apărător a comis un fault şi arbitrul suedez Bjorn Kuypers l-a iertat de eliminare, aşa cum l-a cauţionat şi pe Arturo Vidal. Celelalte două goluri ale partidei au fost marcate de Thomas Muller (min. 52) şi Talisca (min. 76). Bayern Munchen merge mai departe, deşi resimte dificultăţi în compartimentul defensiv, unde Jerome Boateng, Holger Badstuber, Mehdi Benatia, nu sunt deocamdată valizi.