Atletico Madrid şi Dortmund, în sferturile Champions League

0
133

Atletico Madrid şi Borussia Dortmund sunt ultimele echipe calificate în sferturile Champions League. Atletico Madrid  trecut în optimi de finalista ediţiei trecute, Inter Milano, în urma loviturilor de departajare. În tur, a fost 1-0 pentru Inter, iar la Madrid a fost 2-1 (goluri Griezmann ’35, Depay ’87 / Dimarco ’33), iar la loviturile de departajare, scorul a fost 3-2. Oaspeţii au deschis scorul pe un contraatac, dar Griezmann a egalat imediat. Finalul a fost dramatic. Simeone l-a trimis pe teren pe olandezul Memphis Depay, care a decis meciul. A avut o bară, a marcat pentru 2-1 şi a transformat şi o lovitură de departajare. La această loterie, pentru Atletico au mai înscris Riquelme şi Correa, în timp ce Saul Niguez a ratat, iar pentru Inter au înscris Calhanoglu şi Acerbi, iar Alexis Sanchez, Klaasens şi Lautaro Martinez au ratat.

Borussia Dortmund s-a calificat în sferturi trecând în optimi de PSV Eindhoven, după 1-1 în tur şi 2-0 pe Signal Iduna Park. Au marcat Sancho ‘3 şi Reus ‘90+5.

În sferturi sunt calificate: Arsenal, Atletico Madrid, FC Barcelona, Bayern Munchen, Manchester City, PSG, Real Madrid şi Borussia Dortmund. Tragerea la sorţi a sferturilor de finală va avea loc vineri, la Nyon.