Ştiinţa a învins Widzew Lodz, într-un amical în Antalya

0
508

Într-un amical din cadrul stagiului de pregătire din Turcia, Universitatea Craiova a învins cu 1-0 formaţia Widzew Lodz, ocupanta locului 3 la jumătatea sezonului din Polonia. Brazilianul Rivaldinho a marcat în minutul 38, cu un şut din careu pe lângă portar, după o pasă a lui Cîmpanu. Iniţial, Universitatea Craiova trebuia să întâlnească o altă echipă poloneză, Slask Wroclaw, dar programul a fost schimbat în ultimul moment.

Macedoneanul Gjoko Zajkov a debutat pentru Ştiinţa, iar bosniacul Elvir Koljic a revenit pe teren după accidentarea gravă suferită în urmă cu patru luni şi jumătate. Universitatea Craiova a evoluat în formula: L. Popescu (62 Lazar) – Martic, Găman, Raul Silva (70 Zajkov), Benga – Mateiu, Hanca, Danciu (62 Sala) – Cîmpanu (78 Vînă), Rivaldinho (70 Koljic), Işfan.

Widzew Lodz (prima repriză): Wrąbel – Lenart, Szota, Żyro – P. Zieliński, Letniowski,  Kun, Ciganiks – Sypek, Pawlowski – Zjawiński. Widzew Lodz (a doua repriză): Ravas – Stępiński,  Czorbadziski, Hanousek – Milos, Zawadzki, Shehu, Fabio Nunes – Terpilowski, Normann Hansen – Jordi Sanchez Ribas.

În primul meci amical din stagiul din Antalya, Universitatea Craiova a învins cu 3-1 pe Kecskemeti din Ungaria. Ultimul joc de verificare al oltenilor în Turcia se va disputa duminică, 15 ianuarie, de la ora 15, ora României, contra lui Partizan Belgrad, ocupanta locului secund în campionatul Serbiei. După acest meci, delegaţia olteană va reveni în ţară, iar primul meci oficial al anului este programat sâmbătă, 21 ianuarie, de la ora 20.00, în deplasare, cu FC Botoşani.