Altă seară magică din Premier League! Liverpool salvează un punct, in extremis, din derby-ul cu Arsenal

0
306

După „bijuteria” de marţi, dintre Newcastle şi Manchester United, meci încheiat 3-3, Liverpool şi Arsenal au repetat scenariul 24 de ore mai târziu. Și nu este singura similitudine, de fiecare dată gazdele egalând în minutul 90.

„Cormoranii” au deschis scorul în derby-ul de pe „Anfield”, prin Roberto Firmino (min. 10), care l-a învins pe Cech cu un şut din interiorul suprafeţei de pedeapsă. Avantajul a rezistat pe tabelă doar patru minute, Ramsey restabilind echilibrul cu o reluare la colţul scurt, după ce a profitat de lejeritatea marcajului lui Sakho şi Kolo Toure. Liverpool a reacţionat la fel de rapid (19), prin acelaşi Firmino, brazilianul realizând „dubla” cu un trasor fantastic, direct la vinclu. Golurile la foc automat au continuat cu punctul lui Giroud (25), 2-2 după un corner semnat Ramsey.

Giroud avea să recidiveze în minutul 55, când s-a întors de lângă acelaşi inert Sakho, pentru a trimite balonul în plasa laterală. Joe Allen (90) a închis  tabela, rezerva galeză trimiţând plasat, în dreapta lui Cech, o minge venită de la Benteke, şi el intrat  în teren pe parcursul jocului.

Cei doi tehnicieni, Jurgen Klopp şi Arsene Wenger, au trimis în teren următoarele garnituri:

Liverpool: Mignolet – Clyne, K. Toure, Sakho, Moreno – Henderson, Can (Allen 82), Milner (Benteke 66) – Ibe, Firmino, Lallana (Caulker 88).

Arsenal: Cech – Bellerin, Mertesacker, Koscielny, Montreal – Ramsey, Flamini – Campbell (Oxlade-Chamberlain 75), Ozil (Arteta 87), Walcott (Gibbs 76) – Giroud.

Leicester continuă să impresioneze, Chelsea şi City – ţinute în şah „acasă”

La trei zile după un 2-2 în Cupă, marea surpriză Leicester s-a întors pe terenul lui Tottenham, unde cu această ocazie a reuşit să plece victorioasă, 1-0. Golul a venit pe filieră germană, pasă Fuchs, finalizare Huth (83). Tot în Londra, Chelsea a obţinutun nou rezultat în tonul modestului sezon pe care îl traversează, 2-2 cu West Brom (Azpilicueta 20, McAuley 73 aut. / Gardner 33, McClean 86).Doar o remiză, 0-0, a obţinut şi Man. City, imposibilul hop de depăşit numindu-se Everton.

Alte rezultate consemnate miercuri: Swansea – Sunderland 2-4 (Sigurdsson 21 pen., A. Ayew 40 / Defoe 3, 61, 85, Van Aanholt 49; Costel pantilimon nu a fost în lotul oaspeţilor), Southampton – Watford 2-0 (Long 17, Tadic 73), Stoke – Norwich 3-1 (Walters 49, Joselu 67, Bennett 78 aut. / Howson 55).

Iată ce s-a întâmplat şi marţi:  Aston Villa – Crystal Palace 1-0 (Lescott 58), Bournemouth – West Ham 1-3 (Arter 17 / Payet 67, Enner Valencia 74, 84), Newcastle – Manchester United 3-3 (Wijnaldum 42, Mitrovic 67 pen., Dummett 90 / Rooney 9 pen.,79, Lingard 38).