Consiliul Judeţean Dolj şi DJST Dolj au premiat performerii anului în sport

0
171

Consiliul Judeţean Dolj şi Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Dolj au premiat cele mai bune performanţe sportive obţinute pe parcursul anului 2021. Evenimentul s-a desfăşurat azi, la sediul Consiliului Judeţean Dolj. Clasamentele au luat în considerare rezultatele sportivilor şi antrenorilor acestora în cadrul competiţiilor internaţionale oficiale. S-au avut în vedere atât sporturile olimpice cât şi sporturile neolimpice, fiind realizate pe categoriile juniori, seniori şi veterani. În total, au fost premiaţi 35 de sportivi şi antrenori.

Sporturi olimpice

Coman Ștefan– Clubul Sportiv Universitatea Craiova

LoculXI-Campionatul European de lupte U23, categoria65kg;

Locul I – 65kg – Turneu internațional U23 ”PetkoSirakov și Ivan Iliev”, Bulgaria 25-28.03.2021;

Locul II – 65kg – Turneu Internațional Seniori ”Dan Kolov și Nikola Petrov”, 08-11.04.2021;

Locul IV – 70kg – Roma Beach Wrestling World Series Seniori, Italia, 03-05.09.2021;

Locul III – 70kg – Katerini Beach Wrestling World Series, Grecia, 10 – 11.09.2021;

Locul I – 70kg – Finală C.N Individual Seniori U23, Lugoj, 30.07-01.08.2021;

Locul II – 70kg – C.N. Individual Lupte pe Plajă Seniori, Costinești, 29.08 – 01.09.2021;

Locul III – 70kg – Cupa României Seniori, Constanța 14-16.10.2021.

Kovacs Răzvan Marian – Clubul Sportiv Universitatea Craiova

Locul VII – Campionatul European de lupte, seniori, 57 kg;

Locul III – 61kg – Turneu Internațional ”Ion Corneanu și Ladislau Simon”Seniori, București 03 – 05 09 2021;

Locul I – 57kg – Cupa României Seniori, Constanța 14-16.10.2021.

Cîmpanu Alexandru – Universitate Craiova

Locul IX – Turneu Final Campionatul European de Fotbal, tineretU21;

CâștigătorSupercupaRomâniei;

Vicecampion Național Liga I, fotbal.

Vlădoiu Ștefan– Universitatea Craiova

Locul IX – Turneu Final Campionatul European de Fotbal, tineret U21;

CâștigătorSupercupaRomâniei;

VicecampionNațional Liga I, fotbal.

 Anghel Eugenia Sport Club Municipal Craiova

Locul II – Cupa Mondială de box, senori;

Locul I – CampionatBalcanic de box, seniori;

Campioanănațională de seniori;

Câștigătoare Cupa României.

 Ene Roxana – CSM Craiova

Locul III – CampionatulBalcanicatletism, 4x100m ștafetă;

Locul I –CampionateleInternaționale de Atletism–4x400m;

Locul II – CampionateleInternaționale de Atletism – 4x100m;

2 x Locul III – CampionateleInternaționale de Atletism – 100m, 200m.

Roșianu Ana Maria – CSM Craiova

Locul III – CampionatulBalcanicatletism, 4x100m ștafetă;

LoculIII – CampionatulNațional deAtletism –sală- 60m;

Locul III – CampionatulNațional de Atletism  –  100m.

Râciu Cleonia – Clubul Sportiv Universitatea Craiova

Locul V – Campionatul Balcanic de judo,categoria 52 kg;

Locul I – 57 kg, C.N.Seniori, Poiana Brașov, 25-27.03.2021;

Locul III – open, C.N.Seniori, Poiana Brașov, 25-27.03.2021;

Locul I – 57kg, Cupa României Seniori, Poiana Brașov, 25-26.06.2021;

Locul III – 63 kg, C.N. Seniori NeWaza, Poiana Brașov, 27.06.2021;

Locul V- 57 kg, Cupa Europeana, Praga, 26-28.08.2021;

Locul III – 57kg, Seniori, Turneu internațional ”Cupa Temerarului”, Sibiu 24-25.09.2021.

 

SPORTIVI JUNIORI

Iliescu Beatrice – Colegiul Național Nicolae Titulescu Craiova

Locul IV – Cupa Mondială de volei U18

Bora Alexandru – LPSP.Trișcu Craiova / CSM Craiova

Locul XI – Campionatul European de lupte, U15;

Locul I  -Campionatul Național de lupte, U 15;

Locul II -CUPA ROMANIEI lupte, U 15.

 

Nicoară Valentina –Clubul Sportiv Municipal Craiova / Steaua București

Locul II – CampionatBalcanic de atletism, Juniori I, prăjină;

Multiplăcampionănațională la atletismcategoriile de Tineret, U20, U18.

 

Pușcașu Simona – Clubul Sportiv Municipal Craiova

Locul II – CampionatBalcanic de lupte, cadeți;

Duplu campion national lupteplaje U13, U15;

Vicecampion national lupteplajetraseuaplicativ;

Locul III campionatul national de lupte.

 

Boicea David – Clubul Sportiv Universitatea Craiova

LoculIII – CampionatBalcanic de lupte, U15;

Locul I – 62kg – Cupa României lupte;

Locul I – 62kg – Finală C.N. U15;

Locul III – 60kg – Finală C.N. Individual Lupte pe plajă U15;

Locul I – 62 kg – Finală C.N. Individual aptitudini specifice U15;

Locul III – 62kg – Campionat Balcanic U15.

 

Lăzărică Sorin – LPS P.Trișcu Craiova

LoculII – CampionatBalcanicde lupte,cadeți, categoria 51kg;

LoculII – Campionat Mondial de lupte pe plajă,cadeți, categoria 51kg;

LoculI – CampionatNațional de lupte, cadeți, 50kg.

 

SPORTIVI VETERANI

 

Neagu Adrian – Clubul Sportiv UniversitateaCraiova

Campion European de atletism master, probalungime;

Vicecampion European de atletism master proba 60 metri.

 

Sporturi / probe neolimpice

 

SPORTIVI SENIORI

 

Irimia Adina – Clubul Sportiv Municipal Craiova

Campionat Mondial lupteplaja  -etapa I – III, etapa II – IV, etapa III – IV, etapa IV – III

Gogoloși Bogdan – Clubul Sportiv UniversitateaCraiova

Dublu campion mondialșidubluvicecampionmondial karate shotokan, proba kumite

Albulescu Alexandru – Clubul Sportiv Gladiator GYM

Dublu campion Mondial culturism gamer clasic;

Vicecampion European de culturism gamer clasic

 

Vasile Mădălina – Clubul Sportiv Universitatea Craiova

Locul I, II, II, III, III, V – Campionat Mondial karate

 

SPORTIVI JUNIORI

 

Bărăga Rebeca LPS P.Trișcu Craiova / CSM Craiova

Locul III – Campionat Mondial de lupte pe plajă, categoria 60 kg

Sîrbulescu Robert Clubul Sportiv Universitatea Craiova

Locul I, II – Campionat Mondial de karate Shotokan

 

Budan Pîrvu Patrick– Clubul Sportiv Universitatea Craiova

Locul II – Campionatul Mondial karate;

2x Locul III – Campionatul Mondial karate

 

PREMIERE ANTRENORI

Popescu Adrian- ColegiulNațional Nicolae TitulescuCraiova

Antrenor al lotului national de voleifeminin U18;

Antrenor al sportive Iliescu Beatrice.

Cimpoeru Marius – LPS P.TrișcuCraiova, CS U. Craiova

Antrenor al sportivilorKovacs Răzvan, Bora Alexandru.

Cimpoeru Aurel – LPS P.TrișcuCraiova, CS U. Craiova

Antrenor al sportivului Coman Ștefan.

Voinea Mihai Daniel –Clubul Sportiv Universitatea Craiova

Antrenor al sportivilorRîciu Cleonia.

Mustățea Dora –Sport Club Municipal Craiova

Antrenor al sportivei Anghel Eugenia.

Ștef Claudia–AntrenorClubul Sportiv Municipal Craiova

Antrenor al sportivei Nicoară Valentina.

Banciu Petre– Clubul Sportiv Municipal Craiova.

Antrenoral sportivelorPușcașu Simona, Irimia Adina

Boboșca Valentin – LPS P.Trișcu Craiova

Antrenor al sportivilorBărăga Rebeca, Lăzărică Sorin.

Torcea Costel – Clubul Sportiv Gladiator Gym Craiova

Antrenor al sportivului Albulescu Alexandru.

Mitroi Geri Constantin– Club Sportiv Universitatea Craiova

Antrenor al sportivilorGogoloși Bogdan,Sîrbulescu RobertșiVasile Mădălina.

Ene Eugenia – Clubul Sportiv Municipal Craiova

Antrenor alsportiveiEne Roxana.

Călin Mircea – Clubul Sportiv Municipal Craiova

Antrenor al sportiveiRoșianu Ana Maria.

ANTRENORUL ANULUI

Radu Podeanu

Antrenor al lotuluinațional de scrimă,

Locul II – JocurileOlimpice cu sportiva Popescu Brânză Ana Maria.