CM de handbal feminin, Brazilia – România, eliminată de Voina şi Fiera

0
313

În optimile de finală contra Croaţiei, România a început prost, scor 1-3 în primele minute, dar a revenit treptat, preluând conducerea în minutul 15, scor 9-8 şi continuând evoluţia bună până la pauză, când avea 18-15. Şi startul părţii secunde a fost bun, dar totul s-a rupt când tricolorele au avut 4 goluri diferenţă, atacul şi superioritate numerică, neconcretizată însă. De la 19-15 croatele au marcat de 5 ori consecutiv  preluând conducerea. La scorul de 21-20 pentru croate a intervenit o pană de curent în sala din Sao Bernardo, care le-a scos din ritm pe handbalistele croate, iar România a luat din nou avantaj de un gol. Tricorlorele nu au fost capabile să o marcheze om la om pe Andrea Penezici, care a provocat panică şi eliminări în defensiva noastră. Cu 10 minute înainte de final era egal şi Radu Voina o ţinea încă în teren pe Adina Fiera, depăşită complet de evenimente. Când România a avut avantaj de 2 goluri, aceasta a irosit 3 atacuri consecutive, iar croatele s-au desprins decisiv, eliminând România de la Mondiale. Alte rezultate din optimi: Spania – Muntenegru 23-19, Rusia – Islanda 30-19, Angola – Coreea de Sud 30-29, Norvegia – Olanda 34-22, Franţa – Suedia 26-23.