US Open: Naomi Osaka – prinţesă de New York

0
416

Victoria Azarenka a început promiţător finala cu Naomi Osaka, adjudecându-şi primul set (6-1) în 26 minute. Dar japoneza care pierduse doar 3 seturi în drumul spre finală, şi conducea cu 2-1 în confruntările directe şi-a revenit în setul doi, câştindu-l fără probleme (6-3). Interesant este că cele două jucătoare urmau să dispute şi finala turneului de la Cinncinati, programată la New York în urmă cu două săptămâni dar japoneza –accidentată- a renunţat să dispute partida. Setul decisiv a avut istorie. Osaka a condus cu 4-1, dar belarusa a intrat în set reducând diferenţa (4-3) după ce Osaka irosise patru mingi de… 5-1. A făcut însă 5-3 şi apoi 6-3, după 46 de minute. A câştigat astfel al treilea Mare Şlem. A fost o finală interesantă în care jucătoarea mai tânără (22 ani) s-a impus în faţa experienţei (31 ani).