Au rezistat numai o repriză în Ardeal…

0
815
Baschetbaliştii de la SCMU Craiova au pierdut primul meci al seriei din semifinale cu CSU Sibiu, iar astăzi este programat al doilea duel
Sibiul a avut o săptămână specială. A fost gazda Summit-ului UE, iar pe final de săptămână a găzduit din nou un meci de fotbal de Liga I, după 7 ani, Hermannstadt câştigând derby-ul de retrogradare cu Chiajna. Însă sportul-rege în oraşul de pe Cibin este baschetul, iar fanii au confirmat acest lucru epuizând cu câteva zile înainte biletele pentru primul joc din seria semifinală care opune CSU Sibiu şi SCMU Craiova. Aşadar, atmosfera în Sala „Transilvania” a fost ideală pentru câştigătoarea Cupei României, dar succesul acesteia s-a conturat abia după pauza mare. Oltenii au rezistat cu brio în prima parte, chiar fără coordonatorul Mo Curry, conducând cu 3 după după primele două sferturi. Sibienii s-au desprins însă în repriza secundă şi chiar şi-au permis să facă spectacol pe final. CSU Sibiu s-a impus cu 83-61, pe sferturi: 19-18, 21-25, 29-9, 14-9. Cel mai eficient jucător al Craiovei a fost Igor Mijajlovic, cel care în acest play-off îşi întâlneşte fostele echipe, Timişoara şi Sibiul, în faţa bănăţenilor neavând prestaţii preea grozave. În locul lui Mo Curry, pe teren a apărut debutantul Ria’n Holland, care nu a făcut deloc o partidă slabă, fiind al doilea marcator. În schimb, au dezamăgit Gajovic şi Troupe, cei mai buni jucători în cele 5 meciuri cu Timişoara. Gajovic a tras concluziile după primul joc: „Am început bine, am luptat, dar în repriza a doua am avut câteva minute fără coş marcat. Sperăm să ne întoarcem la Craiova cu 1-1 la general. Ne-a lipsit Curry, este coordonatorul nostru, sper să intre în meciul 2. Faţă de ei, am avut mai puţine zile să pregătim semifinala”. Au jucat pentru SCMU Craiova: Mijajlovic 18 puncte, Holland 13, Troupe 8, Casale 7, Fraseniuc 5, Boone 4, Gajovic 2, Koreniuk 2, Ionescu 2. Astăzi, de la ora 18.15, se dispută meciul al doilea, apoi seria se mută la Craiova, cel puţin pentru un meci.