Liga Campionilor: PSG, din nou, blocată în sferturile de finală!

0
285

Învinsă cu 1-0, în partida retur a sferturilor de finală în Liga Campionilor, după o remiză (2-2) pe teren propriu, PSG a fost eliminată din competiţie pentru a patra oară consecutiv (2013, 2014, 2015). Cu 64,4% posesie, jucătorii lui Laurent Blanc au avut puţine ocazii, pe Etihad Stadium (53.039 spectatori) irosite de Ibrahimovici (min 16), Silva (min. 64) sau Cavani (min. 80). Nu-i mai puţin adevărat că, portarul Joe Hart – titular la echipa reprezentativă – şi-a făcut datoria. Francezii nu au strălucit, dimpotrivă, şi notele din presă atestă numulţumirea teribilă din tabăra…Qatarului. Cel mai slab de pe teren a fost considerat ivorianul Serge Aurier, cu o prestaţie între catastrofă şi cataclism, apoi, argentinianul Angel Di Maria şi apoi Zlatan Ibravimovici. Aquero ar fi putut marca din penalty (min. 29), dar nu a făcut-o şi cu un sfert înaintea finalului de joc, internaţionalul belgian De Bruyne a înscris unicul gol al partidei, care duce pe „cetăţeni” în careul de aşi ai competiţiei.