S-au jucat 6 optimi din Europa League

0
571

Șase optimi de finală din Europa League și-au disputat prima manșă la data stabilită, Inter – Getafe și Sevilla – AS Roma fiind amânate din cauza coronavirusului. Dintre cele 6 meciuri, s-a jucat cu spectatori numai la Glasgow și la Istanbul. A fost seara oaspeților, care au obținut 4 victorii și o remiză. Echipa lui Erdogan, Istanbul BB, a fost singura care s-a impus acasă, pe final, bosniacul Visca, eroul din turul anterior, cu Sporting, marcând din nou din penalty. Ianis Hagi a intrat pentru ultimele 25 de minute în meciul cu Leverkusen, nemții impunându-se fără emoții în capitala Scoției, în ciuda terenului aproape impracticabil. Man United a reușit o manita în Austria, iar Basel a surprins-o pe semifinalista de anul trecut, Frankfurt. Șahtior, Man United, Basel și Leverkusen sunt mari favorite să meargă în sferturi.

Olympiakos – Wolverhampton 1-1 (El Arabi 54 / Neto 67) – Semedo, de la gazde, a fost eliminat în minutul 29.

Rangers – Bayer Leverkusen 1-3 (Edmundson 75 / Havertz 37-penalty, Aranguiz 67, Bailey 88)

Wolfsburg – Șahtior 1-2 (Brooks 48 / Moraes 16, Marcos Antonio 73) – Kovalenko, de la oaspeți, a ratat un penalty în minutul 22

Eintracht Frankfurt – FC Basel 0-3 (Campo 27, Bua 73, Frei 85)

LASK Linz – Manchester United 0-5 (Ighalo 28, James 58, Mata 82, Greenwood 90+2, Pereira 90+3)

Bașakșehir – FC Copenhaga 1-0 (Visca 88-penalty)