El Clasico, în finala Supercupei Spaniei

0
310

Primul El Clasico al anului se va disputa duminică, de la ora 21, în Arabia Saudită, unde Real Madrid şi Barcelona vor juca finala Supercupei Spaniei. După ce Real Madrid a eliminat în semifinale pe Valencia, la lovituri de departajare, FC Barcelona s-a calificat în ultimul act tot în aceeaşi manieră. Catalanii au trecut de Betis Sevilla, scor 6-4, în urma loviturilor de departajare. A fost 1-1 după 90 de minute şi 2-2 după 120 de minute, iar catalanii au condus de fiecare dată, goluri: Lewandowski (39) şi Ansu Fati (92), respectiv Fekir (76) şi Loren Moron (101). În minutul 119, de la Betis a fost eliminat Guardado. La loviturile de departajare, pentru Barcelona au marcat Lewandowski, Kessie, Ansu Fati şi Pedri, iar pentru Betis au dat gol William Jose şi Moron, iar Juanmi şi Carvalho au ratat.