Juve, remontada sabotată în prelungiri

0
240

Real Madrid – Juventus 1-3 ( Ronaldo pen. 90+7 / Mandzukic 2, 37, Matuidi 61), în tur 3-0.

Juventus a fost aproape de o nouă revenire fantastică a unei echipe din Italia în faţa uneia din Spania în Săptămâna Luminată, după cea a Romei contra Barcelonei. După ce pierduseră cu 0-3 acasă, torinezii, chiar fără Dybala, au condus cu 3-0 pe Santiago Bernabeu, dar au primit gol în ultimul minut de prelungiri, dintr-un penalty dictat foarte uşor de arbitru şi transformat de Ronaldo.  Mandzukic a marcat de două ori cu capul, iar Matuidi a făcut 3-0 la o gafă a lui Keylor Navas. Benatia a intrat decis la Vazquez la faza penalty-ului, însă nici pe departe nu s-ar dicta penalty la o asemenea fază, mai ales în minutul 93, mai ales într-un asemenea meci. Buffon, care a văzut cum pierde ultima sa şansă de a câştiga un trofeu Champions League, a izbucnit la adresa arbitrului şi a fot eliminat, polonezul Szczeszny intrând în poartă, iar Higuain a părăsit şi el terenul.

În cealaltă semifinală, Bayern Munchen – FC Sevilla 0-0, în tur 2-1.

Echipele calificate în semifinalele Champions League: Bayern Munchen, Real Madrid, Liverpool, AS Roma.