Liga Europa: Manchester United doar remiză cu AC Milan

0
558

Şocul turului din optimile de finală ale Ligii Europa –partida Manchester United – AC Milan- s-a încheiat indecis aseară (1-1) pe Old Trafford. Oamenii lui Ole Gunnar Soljkaer au condus (1-0, min. 50) prin golul realizat de Amad Dialo (18 ani) adus de la Atalanta Bergamo, bine servit de Bruno Fernandez, dar milanezii au egalat în minutele de prelungire prin danezul Simon Kjaer (min. 90+2). „Rosso-neri” au avut două goluri anulate de VAR. Excelentă prestaţia internaţionalului ivorian Franck Kessie. Manchester United, lipsită de Marcus Rashford, Paul Pogba, Edison Cavani, De Gea, Van de Beek, iar AC Milad de Ibrahimovic, Rebic, Mandzukici, Theo Fernandez. Manchester United este singura din optimile de finală care a câştigat Liga Europa în timp ce milanezii au ajuns doar în semifinalele competiţiei în sezonul 1971-1972 şi 2001-2002.