Premier League: Chelsea câştigă, graţie execuţiei lui Willian

0
296

Mai puţin inspirată, aseară, în faţa lui Everton, Chelsea s-a impus finalmente (min.89), graţie execuţiei  fabuloase a brazilianului Willian, un voleu superb de la circa 22 de metri. Fără Diego Costa, care a efectuat ultima etapă dintr-o suspendare cu destule comentarii, dar cu Loic Remy şi Cuadrado, ultimul adus recent de la Fiorentina, ambii înlocuiţi prin Drogba şi Fabregas în minutul 70. Chelsea a suferit, pe măsura trecerii timpului, în pofida sclipirilor lui Matic şi Hazard, în minutul 69, portarul Petr Cech având o intervenţie de excepţie la un şut al atacantului Lukaku. În repriza a doua, echipei lui Mourinho i-a fost refuzat un gol (min. 69) pentru ofsaid, realizat de Ivanovic. Obţinută in extremis, victoria rămâne totuşi meritată şi extrem de preţioasă, întrucât păstrează ecartul de şapte puncte între Chelsea, lidera clasamentului, şi principala urmăritoare –Manchester City (4-1 la Stoke) şi 12 puncte faţă de United (3-1 cu Burnley). Alte rezultate: Arsenal-Leicester 2-1; Hull City-Aston Villa 2-0; Sunderland-QPR 0-2; Liverpool-Tottenham 3-2; Southampton-West Ham 0-0; Crystal Palace-Newcastle 1-1; West Bromwich Albion-Swansea 1-1.