România, învinsă la Euro de polo şi de handbal

0
245

A fost vinerea neagră pentru naţionalele masculine ale României implicate la turnee finale continentale. Tricolorii poloişti, care au avut un parcurs realmente remarcabil la Europeanul din Croaţia, cu patru victorii din patru meciuri, au capotat lamentabil în sferturi, fiind  zdrobiţi la Zagreb, de Spania, scor 24-7, pe reprize: 6-2, 4-2, 7-1, 7-2. Prezenţa în sferturi le-a adus românilor biletul pentru Campionatul Mondial, din 2-18 februarie, de la Doha. În alte sferturi de finală, Ungaria – Serbia 15-14, Croaţia – Grecia 13-8 şi se mai joacă Italia – Muntenegru. Pentru România urmează meciurile pentru locurile 5-8.

La Europeanul de handbal din Germania, României a debutat cu stângul. Contra celui mai accesibil adversar din grupă, Austria, tricolorii au pierdut, la Mannheim, scor 31-24 (15-14). Paradoxal, tracul debutului nu s-a simţit în prima repriză, România jucând de la egal la egal cu adversara contra căreia pierduse ambele jocuri în preliminarii. Portarul Ionuţ Iancu a fost imperial, în timp ce Nicuşor Negru (min. 14) şi Liviu Caba (min. 25) au fost eliminaţi, în urma unor faulturi dure. În repriza secundă tricolorii n-au mai fost în ritm cu austriecii şi au cedat la 7 goluri. Principalii marcatori ai noştri au fost Grigoraş 6 goluri, Stanciuc 4 şi Buzle 4. România va disputa următorul meci duminică, în compania Spaniei (ora 19.00), iar al treilea va fi în 16 ianuarie, cu Croaţia (19.00).