Fără AUR, guvernul Veştea se „vestejeşte”!

0
57

Lidereul grupului AUR de la Senat, Petrişor Peiu, care ştie cum se fac jocurile politice, a respins oficial informaţiile potrivit cărora viitorul guvern ar beneficia de susţinerea unor parlamentari AUR, susţinând că partidul şi-a stabilit deja poziţia în legătură cu votul de investitură. Potrivit acestuia nu există nici o incertitudine în privinţa poziţiei formaţiunii politice ai cărei parlamentari nu vor vota investirea guvernului Veştea. Declaraţia senatorului Petrişor Peiu, repetăm unul din liderii AUR, este infirmată însă de negocierile, deloc la vedere, ale lui George Simion, despre care se vorbeşte. Altminteri, audierile în comisiile de specialitate, a candidaţilor propuşi pentru cele 20 de portofolii ministeriale, n-ar fi început. Ulterior emiterii avizului din comisii, deputaţii şi senatorii se vor reuni în şedinţa comună pentru votul decisiv de încredere. Programul de guvernare, extins pe 80 de pagini, şi lista oficială de miniştri au fost depuse oficial la Parlament. Europarlamentarul Gheorghe Piperea, printr-un mesaj pe Facebook, unde poate fi întâlnit frecvent, semnalează că premierul desemnat încercă să-i convingă „la bucată” pe parlamentarii AUR pentru votul de investitură al viitorului guvern. Nu este pentru prima dată când se întâmplă aşa ceva şi cu siguranţă nici pentru ultima dată. Guvernul Veştea ar urma să fie votat în Parlament astă-seară (ora 21.30). Potrivit calculelor de ultim moment fără voturile AUR, voturile cumulate de la PSD, grupările parlamentare mai mici, cele de la rebelii PNL rămân sub pragul necesar (233), undeva la 214-217 voturi. Contează fiecare vot, este evident, incertitudinea planează, şi asta înseamnă că rebelii din PNL şi măcar o parte din voturile AUR rămân decisive. Căderea prin moţiune de cenzură a guvernului Ilie Bolojan a fost un „semnal”, între altele, că nu place, nu doar pe plan intern, ci şi „afară”, probabil, cum opinează şi ziaristul Răzvan Dumitrescu. Ceea ce înseamnă, din punct de vedere politic, că discuţia ar merita să fie mult mai profundă. Toată lumea lucrează îndârjit, după cum vedem, la o ură totală faţă de tot ce înseamnă din punct de vedere politic democraţie, dar mai ales răspundere civică faţă de treburile ţării, lăsate de izbelişte. Este o zi lungă, o zi cu mult suspans. Oricum negocierile cu AUR sau întoarcerea privirilor spre AUR rămâne o noutate, că această formaţiune politică devine o variabilă în toate calculele posibile. Era deja momentul. Guvernul Veştea intră la vot, astă-seară, fără o majoritate clară, consolidată anterior. Depinde în bună măsură şi de numărul de voturi „rupte” din tabăra liberală, care ar putea depăşi cifra de 30. În rest, sprijinul AUR este, cum spuneam, decisiv, dar nu ştim cu exactitate preţul, motiv pentru care George Simion abia în ultimul moment a făcut o declaraţie de presă solicitând o întâlnire în regim de urgenţă cu premierul desemnat.

LĂSAȚI UN MESAJ

Comentariul
Numele

Operaţie antispam (completează):  *