Premier League: Finala C1 de anul trecut s-a rejucat

0
493

Afişul etapei a 22-a din Premier League l-a constituit partida dintre Tottenham şi Liverpool, o rejucare a finalei Champions League de anul trecut (2-0), graţie golurilor lui Mohamed Salah (min. 2 – pen.) şi Divok Origi (min. 87). Destule absenţe notabile de o parte şi cealaltă: Hugo Lloris, Hary Kane, Moussa Sissoko, respectiv Nabi Keita, Joel Matip, Dejan Lovren, Fabinho şi James Milner. Tottenham cu Jose Murinho pe banca tehnică nu câştigase nici un meci din ultimele trei partide în toate întâlnirile, iar „roşii” nu mai pierduseră la Londra în Premier League în ultimele 8 partide (5 victorii şi 3 remize). Liverpool a dominat net debutul partidei, şi portarul Gazzaniga s-a întrebuinţat serios. În minutul 37, Roberto Firmono, bine „simţit” de Salah, s-a dezlipit de debutantul Japhet Tanganga (20 ani) şi a marcat cu un şut în cros, execuţie ireproşabilă. Oamenii lui Jurgen Klopp au mizat pe posesia balonului, presingul avansat, pregătirea atacurilor, în timp ce Tottenham a optat pentru acţiuni directe, încercând valorificarea vitezei lui Son şi Lucas, în absenţa lui Hary Kane. Repriza a doua a avut o altă fizionomie, în care gazdele au ratat prin Giovani Lo Celso (min. 83), Son (min. 60, 75) şi Eric Lamela (min. 88) bune oportunităţi. Ca de obicei, Alisson s-a dovedit impresionant. La sfârşitul partidei, Jurgen Klop a declarat înre altele, că „n-a fost cel mai bun joc al nostru, dar a fost un meci bun”. În partida tur, la 27 octombrie 2019, Liverpool câştigase 2-1 pe Anfield, prin golurile lui Henderson (min. 52), Salah (min. 75) respectiv Hary Kane (min. 1).