Girona a câştigat derby-ul catalan cu Barcelona

0
159

În acest sezon de La Liga, Girona este echipa-fanion a Cataluniei şi dovedeşte acest lucru atât prin poziţia de lider al ierarhiei, cât şi în derby-ul regional cu FC Barcelona.  Îîn etapa a 16-a din La Liga, Girona s-a impus cu 4-2 în deplasare, pe Montjuic, în faţa Barcei, şi a revenit pe prima poziţie a clasamentului. Ucraineanul Dobbyk a deschis scorul în minutul 12, iar peste 7 minute Lewandowski a egalat. Oaspeţii au intrat iar în avantaj, prin Miguel Gutierrez din minutul 40, iar Valery Fernandez a dus scorul la 3-1 în minutul 80. Ilkay Gundogan a punctat în minutul 90+2, dar s-a terminat însă 4-2 pentru Girona, după reuşita veteranului uruguayan Stuani, în minutul 90+5.

Girona este lider în La Liga, cu 41 de puncte, urmată de Real Madrid, cu 39 de puncte. Atletico Madrid și Barcelona se află pe pozițiile trei și patru, la egalitate de puncte, fiecare cu câte 34, dar madrilenii au un meci mai puțin disputat.

”Girona e pe primul loc și merită. A arătat mai mult decât oricând că merită. Are șapte puncte peste noi și este meritat. Girona este cea mai bună echipă pe care am văzut-o până acum. Nu am jucat rău, dar lipsa de concentrare ne-a costat. E o înfrângere greu de digerat”, a spus Xavi după meci.