Napoli revine după pauză, la Genova

0
360

Pe arena unde suferise o înfrângere dureroasă în acest sezon, 0-3 contra Sampdoriei, Napoli a fost aproape să retrăiască acelaşi coşmar, contra celor de la Genoa, care conduceau la pauză cu 1-0, prin golul lui Kouame. Echipa lui Ancelotti, care venea după remiza din UCL cu PSG, a avut forţa să revină după pauză şi să marcheze prin Fabian Ruiz, apoi Biraschi şi-a învins propriul portar, pe Ionuţ Radu, în minutul 86.  În repriza secundă, meciul a fost întrerupt timp de 10 minute, din cauza ploii. Napoli câştigă şi urcă pe 2, cu 28 de puncte, la 3 puncte de Juventus, care joacă duminică pe San Siro, cu AC Milan.

În alte meciuri ale etapei: Frosinone – Fiorentina 1-1, Spal – Cagliari 2-2, Torino – Parma 1-2.

Clasament: 1. Juventus 31p, 2. Napoli 28p, 3. Inter 25p, 4. AC Milan 21p.