Bundesliga: Borussia Dortmund – şapte punte avans faţă de Bayern Munchen

0
329

Partidă nebună în ciocnirea dintre Borussia Dortmund şi Bayern Munchen, găzduită de Signal Iduna Park (81.365 spectatori). Bayern Munchen a condus cu 1-0 şi 2-1, graţie realizărilor lui Robert Lewandowski (min. 26 şi 52). Dar Borussia Dortmund, condusă magistral în teren de căpitanul ei Marco Reus, principalul actor al acestui meci de o rară intensitate, a revenit de fiecare dată, şi a reuşit să se impună finalmente. Marco Reus a marcat (min. 49 şi 67), iar P. Alcacer, în nota obişnuită, şi-a făcut datoria înscriind golul victoriei (min. 73). Borussia Dortmund a ratat în prima repriză prin Marco Reus în trei rânduri, în situaţii de unu la unu, ceea ce se întâmplă foarte rar. Bavarezii au pierdut meciul în repriza secundă. În clasament, Borussia Dortmund are 27 de puncte, este urmată de Borussia M’Gladbach – învingătoare cu 3-1 în deplasare în faţa lui Verder Bremen – 23 puncte, şi… Bayern Munchen 20 de puncte.