Wimbledon: Rybakina profită de abandonul braziliencei Maia Haddad

0
258

Kazakha Elena Rybakina n-a avut probleme cu Beatriz Haddad Maia, fiindcă la scorul de 4-1, jucătoarea braziliană, în lacrimi, a abandonat partida. Deţinătoarea titlului la Wimbledon s-a calificat în sferturi unde va întâlni tunisianca Ons Jabeur, care la rândul ei a trecut de Petra Kvitova (6-0, 6-3). Un remake al finalei de anul trecut. Într-o altă partidă nr. 2 mondial, belarusa Aryna Sabalenka, completă şi constantă, a dominat-o clar pe Ekaterina Alexandrova (6-4, 6-0) într-o oră şi 11 minute şi s-a calificat în sferturile de finală. Numărul 2 mondial (feminin) are 16 victorii în 17 partide de Mare Şlem. Doar Karolina Muchova a dominat-o în semifinalele de la Roland Garros. În sferturile de finală Sabalenka o va întâlni pe Madison Keys, care a eliminat-o pe rusoaica de numai 16 ani, Mirra Andreeva (3-6, 7-6, 6-2).