Wimbledon: Djokovic lasă un set dar accede în sferturi

0
327

Întreruptă la scorul de 2-0 la seturi (7-6, 7-6) pentru Novak Djokovic partida acestuia cu polonezul Hubert Hurkacz a fost reluată ieri. În căutarea celui de al 24-lea titlu de Mare Şlem, Novak Djokovic (36 ani) s-a impus dar nu atât de uşor cum se spera. Polonezul a câştigat setul 3 (7-5) dar atât fiindcă „Nole” şi l-a adjudecat pe al 4-lea (6-4) şi va întâlni astăzi în sferturile de finală rusul Andrey Rublev (locul 7 mondial) pentru un loc în semifinale. La rândul său Daniil Medvedev (locul 3 mondial) a profitat ieri de abandonul adversarului său, Jiri Lehecka (locul 37) după o oră şi 30 de minute când scorul era 6-4, 6-2, şi s-a calificat în premieră în sferturile de finală de la Wimbledon. Medvedev nu depăşise optimile de finală la Wimbledon şi acum îl va întâlni pe grecul Tsitsipas sau americanul Christopher Eubanks (nr. 43 mondial).