Europa League – rezultate scontate în turul optimilor

0
473

În duelul românilor din optimile Europa League, Stanciu a marcat pentru Slavia Praga, iar Ianis Hagi a oferit assist-ul pentru reuşita lui Glasgow Rangers, meciul din capitala Cehiei, arbitrat de Ovidiu Haţegan, terminându-se 1-1.  Stanciu a jucat până în minutul 76, iar Ianis Hagi până în minutul 63.

În cel mai aşteptat meci al acestei ediţii, AC Milan, cu Ciprian Tătăruşanu rezervă, a remizat în deplasare cu Manchester United, scor 1-1, goluri Diallo ’50 pentru gazde şi Kjaer ‘90+2 pentru oaspeţi.

Echipa lui Mircea Lucescu, Dinamo Kiev, fără Tudor Băluţă pe teren, a fost învinsă acasă de Villarreal, scor 2-0. Au marcat Torres ’30 şi Albiol ’52, iar Raţiu nu a jucat la oaspeţi.

Celelalte rezultate din turul optimilor:

Ajax Amsterdam – Young Boys 3-0 (Klaasen ’62, Tadic ’82, Brobbey ‘90+2)

Tottennham – Dinamo Zagreb 2-0 (H. Kane 25, 70).

Granada – Molde 2-0 (J. Molina 26, R. Soldado 76)

AS Roma – Şahtior Doneţk 3-0 (Pellegrini 23, S. El Shaarawy 73, G. Mancini 77)

Olympiakos Pireu – Arsenal 1-3 (Y. El Arabi 57 / M. Odegaard 34, Gabriel 79, M. Elneny)