Şi-au luat revanşa, dar au pierdut calificarea

0
374

Într-un meci care nu a mai contat pentru accederea în sferturile Cupei EHF, SCM Craiova a învins cu 26-23 formaţia spaniolă Super Amara Bera Bera

Ultimul meci din grupele Cupei EHF putea fi pe viaţă şi pe moarte sau putea fi unul fără miză pentru SCM Craiova. Totul depindea de rezultatul dintre Podravka Vegeta şi Nykobing Falster, meci disputat cu o zi înainte de duelul dintre echipa lui Bogdan Burcea şi formaţia bască Super Amara Bera Bera. Croatele, calificate deja în sferturi de pe primul loc, după ce câştigaseră primele 4 jocuri din grupă, n-au mai forţat însă, aşa cum o făcuseră şi cu o săptămână în urmă, în meciul cu Bera Bera, şi au cedat pe teren propriu în faţa unei formaţii pe care o bătuseră lejer în tur în deplasare. Practiv, cu această ocazie, Podravka a administrat Craiovei a patra înfrângere din acest sezon, una indirectă, după cele trei faţă în faţă, cea din play-off-ul Champions League şi cele două din grupele Cupei EHF. Probabil că formaţia croată a preferat cu această ocazie să elimine din competiţie deţinătoarea trofeului, care poate ar fi avut altă exprimare în perioada următoare, când le va recupera pe starurile Ţicu şi Zamfir. Aşadar, meciul Craiovei cu Super Amara Bera Bera a mai contat numai pentru ocuparea locului 3 în grupa D şi poate ca o revanşă pentru oltence, care suferiseră în Ţara Bascilor cea mai dură înfrângere din cupele europene, la 11 goluri diferenţă. Şi fetele lui Bogdan Burcea n-au scăpat prilejul de a învinge formaţia spaniolă, chiar dacă a fost un succes doar de palmares. În faţa a 2.000 de spectatori, în Sala Polivalentă, campioana en-titre a competiţiei s-a impus cu 26-23, la pauză 13-11. A fost o evoluţie promiţătoare a echipei din Bănie, la finalul singueri săptămâni în care nu a avut un alt meci de disputat, diferenţa fiind şi de 9 goluri pe parcursul reprizei secunde. Portarii Dzhukeva şi Curmenţ au avut prestaţii excelente. Au evoluat pentru SCM Craiova: Dzhukeva 1 gol, Curmenţ (portari), Vizitiu 7 goluri, Ianăşi 5, Tănăsie 3, Tătar 3, Şelaru 2, Gjorchevska 2, Trifunovic 1, Nikolic 1, Seric 1, Costa, Fachinello, Ion.

Clasamentul final al grupei D: 1. Podravka Vegeta 8 puncte, 2. Nykobing Falster 7 puncte, 3. SCM Craiova 5 puncte, 4. Super Amara Bera Bera 4 puncte. În sferturile de finală s-au calificat toate cele 4 echipe daneze: Esbjerg, Nykobing, Herning şi Viborg, formaţia maghiară Siofok, rusoaicele de la Kuban Krasnodar, norvegiencele de la Storhamar şi croatele de la Podravka.