Premier League: Arbitrul Michael Oliver a recunoscut greşala sa din partida Everton – Liverpool

0
395

Arbitrul Michael Oliver care a condus al 237-lea derby al oraşului Liverpool, la 17 octombrie anul trecut, contând pentru etapa a 5-a de campionat, disputată pe Goodison Park (2-2) şi a decis să nu-l elimine pe portarul Jordan Pickford, după atacul acestuia asupra lui Virgil Van Dijk, soldată cu o gravă accidentare a internaţionalului olandez, a recunoscut pentru Mail Online că a greşit şi decizia luată n-a fost bună. „Asistentul a dat offside şi gândul imediat a fost că nu poate fi penalizat internaţionalul englez, dar aşa ceva trebuia verificat de VAR mai atent. Am spus VAR, dacă nu este offside, voi da penalizare”. Internaţionalul englez Jordan Pickford a intervenit decisiv, dar a făcut-o greşit, după cum arată acum Virgil Van Dijk –operat- şi în stare de recuperare. În finalul partidei respective arbitrul Micael Oliver l-a eliminat pe brazilianul Ricarlison (Everton) pentru un atac periculos la Thiago Alcantara, care a lipsit mai mult de o lună de pe teren. În minutele de prelungire, Michael Oliver a anulat golul lui Henderson, pentru un offside premergător la Mane, în viziunea VAR. A fost un meci dramatic pentru Liverpool care a pierdut doi jucători cheie, încheind partida cu o remiză (2-2).