Bayern Munchen, umilită la Frankfurt

0
170

Primul eşec al lui Bayern Munchen în actuala ediţie de Bundesliga a fost unul dur, în deplasare, 5-1 în faţa lui Eintracht Frankfurt, într-un meci din etapa a 14-a. Învingătorii au marcat prin Marmoush ’12, Ebimbe ’31, ’50, Larsson ’36 şi Knauff ’60, iar pentru Bayern a înscris Kimmich, în minutul 44.

Borussia Dortmund a fost învinsă şi ea, pe teren propriu, scor 2-3, de RB Leipzig, după ce Mats Hummels a fost eliminat în minutul 15. Au marcat: Sule şi Fullkrug, pentru gazde, respectiv  Bensebaini (autogol), Baumgartner şi Poulsen pentru RB Leipzig.

Alte rezultate din Bundesliga: Union Berlin – Borussia Monchengladbach 3-1, Wolfsburg – Freiburg 0-1, Werder Bremen – Augsburg 2-0, Heidenheim – Darmstadt 3-2.

Liderul Bundesligii şi echipa neînvinsă în acest sezon în toate competiţiile, Bayer Leverkusen, joacă duminică derby-ul cu Stuttgart, în deplasare.  Clasament: 1. Leverkusen 35p, 2. Bayern 32p, 3. Stuttgart 30p, 4. Leipzig 29p, 5. Dortmund 25p.