România a învins Japonia, la Mondialul de handbal

0
232

O dată cu ieşirea din lot a Cristinei Neagu, naţionala de handbal feminin a României şi-a recăpătat echilibrul şi a învins echipa Japoniei, care produsese marea surpriză, învingând Danemarca, la Mondiale. Chiar dacă nu mai au şanse să lupte pentru sferturi şi implicit pentru medalii, tricolorele au obţinut un succes de palmares, scor 32-28 (17-14), în penultimul meci al grupei principale de la turneul final din Danemarca, Norvegia şi Suedia.

Au marcat pentru România: Buceschi 12 goluri, Seraficeanu 3, Pintea 3, Ostase 3, Laslo 3, Bazaliu 2, Bucur 2, Dindiligan 2, A. Popa 2. Diana Ciucă a apărat 5 şuturi (25%), iar Daciana Hosu 2 (13%).

În celelalte meciuri din grupă, Serbia – Germania 21-31 şi Polonia – Danemarca 22-32. Germania şi Danemarca s-au calificat în sferturi. Clasament: 1. Germania 8 puncte, 2. Danemarc 6p, România 4p, Polonia 4p, Japoni 2p, Serbia 0p. România va juca ultimul său meci din grupă cu Polonia, pe 11 decembrie, de la ora 19.