Copa Libertadores: Antrenorul lui River Plate la al treilea trofeu

0
372

Marcelo Gallardo, antrenorul lui River Plate, a repurtat, aseară, la Madrid, pe „Santiago Bernabeu” pentru a treia oară Copa Libertadores. Ca jucător (1996), dar şi ca antrenor (2015, 2018). „Milionarii” mai câştigaseră Copa Libertadores în 2006. Partida de aseară s-a decis în minutul… 93, când Williar Barios, de la Boca Juniors şi-a lăsat echipa în inferioritate numerică, fiind eliminat pentru al doilea cartonaş galben, la un fault inutil comis asupra lui Palacios. Scorul era în acel moment 1-1 (D. Benedetto – min. 43, respectiv L. Pratto – min. 68). Fără „santinela” sa, Boca a suferit enorm. Şi J. Quinterro – min. 109 şi Piti Martinez – min. 120+2, au făcut 3-1 pe tabela de marcaj pentru River Plate. Să mai notăm că în minutul 117, Fernando Gago s-a accidentat (ruptură de tendon, pentru a treia oară!) şi a părăsit terenul lăsându-şi echipa în numai nouă jucători. În ultimele minute ale partidei de aseară, Boca Juniors a atacat inclusiv cu portarul Andrada, acesta urcând în careul advers la fiecare corner şi uitând să se mai întoarcă. Echipa lui Barros Schelato nu a egalat, deşi a lovit bara în minutul 120 prin Jara, în schimb a mai primit un gol pe contraatac. River Plate va participa aşadar la Mondialul Cluburilor, care începe pe 12 decembrie în Emiratele Arabe, şi va întâlni, probabil, în finala competiţiei, pe Real Madrid. Boca Juniors a câştigat Copa Libertadores de 6 ori, ultima dată în 2007. La Buenos Aires, azi-noapte, a fost nebunie curată. 60.000 de suporteri strânşi la obeliscul din Piaţa Republicii, au urmărit meciul. Câţiva dintre ei eu atacat poliţiştii care au folosit gaze lacrimogene şi gloanţe din cauciuc. Potrivit unui bilanţ sumar, trei poliţişti au fost răniţi. Preşedintele ţării, Mauricio Macri, preşedintele lui Boca Juniors, a felicitat pe River Plate printr-un mesaj pe Twitter, promiţând… revanşa.