Premier League: Liverpool – perioadă dificilă!

0
287

Liverpool a pierdut 2-3 pe Emirate Stadium, partida cu Arsenal, la capătul unei partide de real suspans şi intensitate, rezultatul fiind influenţat de arbitrajul neclar, ca să nu spunem „dubios”, prestat de Oliver Michael. Arsenal înregistrează al 8-lea succes în Premier League şi preia conducerea în clasament. Dacă în min. 15 arbitrul n-a acordat penalty la henţul clar comis de Gabriel Magalhaies în urma unei centrări a lui Diogo Jota, în schimb a acordat penalty (min. 73) la o fază confuză în care Thiago Alcantara încercând să degajeze balonul a şutat în piciorul lui Gabriel Jesus. S-a iscat o altercaţie, imediat, între Jordan Henderson şi Granit Xhaka. Au marcat Gabriel Martinelli (min. 1), Bakayo Saka (min. 45+5 şi 76 – pen.) respectiv D. Nunez (min. 34) şi Roberto Firmino (min. 53). Liverpool a plătit din nou tribut debutului nefast de partidă, primind pentru a 3-a oară gol în primele 5 minute: cu AC Napoli, P. Zielenski – min. 5, cu Brighton, L. Trossard – min. 4 şi acum G. Martinelli – min. 1. În partidele cu Fulham (2-2) şi Crystal Palace (1-1) a primit gol în acelaşi minut (32) iar cu Manchester United (1-2) a primit gol (min. 16) realizat de J. Sancho. Bulevardul de pe flancul drept, neglijent străjuit de Alexander Arnold, e plătit scump. Salah a fost transparent, de-a dreptul invizibil, iar Alexander Arnold de nerecunoscut, vinovat la două goluri primite. Încă un detaliu: Thomas Partey l-a accidentat destul de grav pe columbianul Luis Diaz. Clasament: Arsenal 24p, M. City 23p, Tottenham 20p, Chelsea 16p, M. United 15p… Wolverhampton 6p, Leicester 4p, N. Forest 4p.