Europa League: Kepa Arrizabalaga – decisiv pentru Chelsea!

0
471

1-1, 4-3 d.l.p. pentru Chelsea, în returul semifinalei Europa League, de aseară, cu Eintracht Frankfurt, pe „Stanford Bridge”, după 120 de minute de joc şi executarea de penalty-uri. Marcaseră în timpul regulamentar: Ruben Loftus – Check (min. 28), respectiv Luka Jovic (min. 49). În pofida a două ocazii enorme de gol în prelungiri, Eintracht Frankfurt (1-1 în partida tur) s-a văzut eliminată. Pentru Eden Hazard, se spune, a fost ultimul meci pe „Stanford Bridge”, înaintea transferului la Real Madrid. Eroul partidei: Kepa Arrizabalaga (24 ani), portarul lui Chelsea, care în finala Cupei Ligii, cu Manchester City (0-0, 3-4 d.l.p.) a refuzat să fie schimbat, declanşând un adevărat scandal în presa engleză, atenuat de antrenorul său Maurizio Sarri. Cu două parade decisive la executarea penalty-urilor, fostul jucător al lui Bilbao, considerat cel mai scump portar din lume, intră în istorie. Partida de aseară a fost arbitrată de românul Ovidiu Haţegan.