Supercupa Spaniei: În locul „Clasico”, un derby madrilean în finală

0
429
1-0, 1-2, 3-2 –scor final. Şi Atletico Madrid a eliminat aseară Barca în semifinala Supercupei Spaniei, care se dispută în Arabia Saudită pe „King Abdullah Sports City” din Jeddah, în formatul final-four. A fost o partidă intensă, cu răsturnări de situaţie şi mult suspans. Koke a deschis scorul (min. 46), dar Messi a egalat 5 minute mai târziu. Catalanii au luat avantaj pe tabela de marcaj prin Griezman (1-2 min. 62) la numai un minut după un gol refuzat lui Messi după consultarea VAR. A marcat şi Pique (min. 75), dar VAR-ul a menţinut în viaţă pe Atletico Madrid, anulând realizarea, şi în min. 81 Morata dun penalty obţinut de Vitolo a egalat 2-2. În min. 86, Coreea, lansat în profunzime, a marcat golul victoriei nesperate. Să mai consemnăm şi faptul că în min. 83 arbitrul a decis să nu acorde penalty la mâna lui Pique, la o centrare a lui Morata. Campioana en-titre, FC Barcelona, lidera clasamentului în La Liga, şi FC Valencia, câştigătoarea cupei, s-au văzut eliminate pentru finala Supercupei Spaniei. Care se va disputa între Real Madrid şi Atletico Madrid. Adică, în locul unui „Clasico”, vom avea un derby madrilean.