Premier League: Primul eşec pentru Guardiola

0
375

Chelsea a învins-o pe Manchester City, scor 2-0, în etapa cu numărul 16 din Premier League. Liverpool a devenit astfel lider în campionat, iar cetăţenii au suferit prima înfrângere din actuala stagiune, în competiţia internă. Chelsea a dat lovitura în minutul 45, prin Kante, apoi David Luiz a rezolvat meciul în minutul 78, cu o lovitură de cap, în urma unui corner. Liverpool a rămas astfel singura echipă neînvinsă din Premier League, după 16 etape. Liverpool a urcat pe primul loc în Premier League, după ce s-a impus cu 4-0 pe terenul lui Bournemouth. Salah a reuşit o triplă pe “Vitality Stadium” şi l-a egalat pe Pierre-Emerick Aubameyang în clasamentul marcatorilor, cu zece reuşite. A mai fost şi un autogol. Tottenham a câştigat şi ea, 2-0 la Leicester, goluri: Soon şi Alli. Şi Mourinho s-a bucurat, după 4-1 cu Fulham.

Clasament: 1. Liverpool 42p, 2. City 41p, 3. Tottenham 36p, 4. Chelsea 34p, 5. Arsenal 34p, 6. Man United 26p.