Bundesliga: Dortmund câştigă derby-ul Ruhrului

0
348

Liderul din Bundesliga, Borussia Dortmund, s-a impus, în deplasare, pe terenul lui Schalke 04, în derby-ul regiunii miniere Ruhr. Mijlocaşul Borussiei, Thomas Delaney, a deschis scorul în minutul 7. Schalke a egalat prin Caligiuri în partea secundă, după un penalty acordat cu ajutorul VAR-ului. Cu un sfert de oră înainte de final, Sancho a înscris golul care a adus Borussiei Dortmund toate cele 3 puncte.

Echipa pregătită de Lucien Favre a ajuns la a cincea victorie consecutivă în campionat şi este pe primul loc în Bundesliga, cu 36 de puncte, la 9 puncte distanţă de ocupanta locului secund, Bayern Munchen, care a câştigat şi ea în această etapă, cu 3-0, pe teren propriu cu FC Nurnberg, goluri: Lewandowski 2 şi Ribery.

Hertha Berlin – Frankfurt 1-0.

Partidele Mainz – Hannover 96 (de la ora 16:30) şi Borussia Monchengladbach – Stuttgart (de la ora 19:00) se vor juca duminică, 9 decembrie.