Baschet – Divizia A / Craiovenii, la al şaselea eşec consecutiv

0
318

Etapa a 12-a a primi ligi masculine de baschet nu a stopat seria de eşecuri a celor de la SCM Craiova, care au cedat pe teren propriu şi în faţa echipei CSM Bucureşti, scor 80-86 (19-24, 25-11, 16-24, 20-27). Ca de obicei, băieţii lui Andelko Mandici au condus la pauză, intrând în avantaj, la limită, chiar şi înaintea ultimului sfert, însă au cedat din nou pe final. Mandici a folosit doar 7 jucători pe parcursul jocului, cele mai multe puncte fiind reuşite de sârbul Tomici, secondat de canadianul Ross. În urma celui de-al şaselea eşec consecutiv SCM s-a îndepărtat decisiv de locurile de play-off, ocupând poziţia a 11-a, cu 16 puncte. Pentru SCM Craiova au evoluat: Vlaskovici (7 puncte, 2 recuperări, 2 assist-uri), Seals (18p, 6r, 2a), Tomici (24p, 4r, 2a), Ross (21p, 4r, 2a), Albu (1a), iar pe parcurs au intrat Orbeanu (2r) şi  Petrişor (10p, 2r, 4a). Cei mai buni marcatori ai oaspeţilor au fost sârbul Martinici cu 35 de puncte, americanul Gallimore, 18 puncte şi Virgil Căruţaşu, 15 puncte. Mâine se preconizează o altă înfrângere pentru SCM Craiova, care va evolua în deplasare, de la ora 19 (în direct la Digisport 1), pe terenul campioanei „U” Mobitelco Cluj, într-un meci din etapa a 13-a a Diviziei A. Tot mâine, de la ora 19, în Sala Sporturilor din Bănie, fetele de la SCM Craiova vor evolua, în cadrul etapei a 13-a a Diviziei A, contra formaţiei Baschet Ball Sepsi BC Sfântu Gheorghe. Elevele lui Liviu Manea nu vor avea niciun fel de problemă în a se impune, oaspetele ocupând ultima poziţie în clasament, cu 12 eşecuri în tot atâtea meciuri. SCM Craiova se află pe locul 6, cu 20 de puncte provenite din 8 succese şi 4 eşecuri.