Simona Gogârlă va antrena echipa de handbal a Craiovei

0
346

Echipa feminină de handbal SCM Craiova va fi antrenată în sezonul următor de Simona Gogârlă. Aceasta a fost numită în locul lui Aurelian Roşca, cel care a calificat echipa în Cupa Cupelor şi a terminat sezonul pe locul 5 în Liga Naţională. Gogârlă, în vârstă de 40 de ani, originară din Focşani, a mai pregătit echipele Rapid, CSM Ploieşti şi HCM Rm. Vâlcea, fără a înregistra vreo performanţă notabilă. În schimb, ca jucătoare, Gogârlă a câştigat: 5 titluri naţionale şi tot atâtea Cupe ale României cu Oltchim Rm. Vâlcea, dar şi campionatul Spaniei cu Itxaco, cupa şi campionatul Sloveniei, cu Krim Ljubljiana, titlul şi Cupa în Ungaria, cu Gyor. De asemenea, fostul inter stânga a jucat finala Ligii Campionilor cu Krim, a Cupei Cupelor, cu Oltchim şi a Cupei EHF cu Gyor. Totodată, a fost golgheter al Europeanului de handbal din 2000 cu echipa naţională a României, fiind în componenţa ei şi la Mondialul din 2005, când a jucat finala. S-a retras din activitatea de jucătoare în 2011.

Pe de altă parte, fostul antrenor al Craiovei, Aurelian Roşca va antrena vicecampioana României, HCM Baia Mare, care va evolua în sezonul următor în Liga Campionilor. SCM Craiova i-a prelungit contractul jucătoarei Andreea Ianaşi, dar a pierdut-o în vara aceasta pe Ana Maria Apipie, care a semnat pentru Corona Braşov, în timp ce handbalistelor Tănăsie, Zamfirescu, Tiron şi Tomescu le-a expirat împrumutul de la HCM Baia Mare.