SCM Craiova a câştigat derby-ul cu HCM Vâlcea

0
260

Derby-ul pentru locul 2 în Liga Florilor, dintre SCM Craiova şi HCM Rm. Vâlcea, a fost tranşat ieri, în Sala Polivalentă, în faţa a 3.000 de spectatori, de formaţia din Bănie, scor 25-22, la pauză 13-6. Echilibrul din start a fost stricat de intervenţiile excelente ale Yuliei Dumanska şi de eliminările din rândurile echipei oaspete, care s-a văzut învinsă practic din prima repriză, în care a marcat numai 6 goluri şi era la 7 în urmă. Şi partea secundă a aparţinut tot fetelor lui Bogdan Burcea, vâlcencele micşorând diferenţa abia în ultimele minute de joc. “A fost un meci încrâncenat, iar noi am gestionat mai bine faza de apărare, pe atac ambele echipe s-au chinuit. Fetele sunt obosite, avem de suferit la acest capitol, al prospeţimii. Urmează deplasarea grea în Danemarca, unde trebuie să nu pierdem, fiindcă numai astfel avem certitudinea calificării în sferturile EHF” a spus după meci antrenorul Bogdan Burcea. Au evoluat pentru SCM Craiova: Dumanska, Stanciu, Lung (portari), Florianu 7 goluri, Ardean 3, Nikolic 3, Pricopi 3, Ţicu 3, Klikovac 2, Trifunovic 2, Popescu 1, Vizitiu 1, Şelaru, Rădoi.

După 15 etape, SCM Craiova este la egalitate de puncte, 33, cu rivala din Oltenia, având victorii în ambele întâlniri directe. În etapa următoare, craiovencele joacă în deplasare, cu CSM Slatina, la mijlocul săptămânii viitoare, dar până atunci vor evolua în Danemarca, împotriva lui Randers, meciul decisiv pentru calificarea în sferturile Cupei EHF, duminică, de la ora 15.