Barcelona – Sevilla, finala Cupei Regelui

0
251

FC Barcelona s-a calificat în finala Cupei Regelui, după ce a eliminat-o în semifinale pe Valencia. După 1-0 pe Nou Camp, formaţia blau-grana a câştigat şi manşa secundă, pe Mestalla, scor 2-0. Brazilianul Coutinho a intrat la pauză şi după două minute a marcat primul său gol pentru Barcelona. Rakitic a stabilit scorul final, în minutul 82. În ultimul act, echipa condusă de Ernesto Valverde o va întâlni pe FC Sevilla, care a trecut în semifinale de Leganes. Se repetă astfel duelul din finala de acum doi ani, câştigată de Barca, scor 2-0. Şi acum doi ani, Barcelona elimina în semifinale tot pe Valencia, scor general 8-1. Este a cincea oară la rând când Barcelona dispută finala Cupei Regelui, câştigând ultimele 3 ediţii.