Turneul de la Roland Garros (semifinale). Şocul zilei: Simona Halep – Karolina Pliskova (ora 18:00)

0
318

Halep-Pliskova-1Condusă cu 6-3 şi 5-1 în setul doi, Simona Halep a reuşit finalmente să se impună în faţa Elinei Svitolina (3-6, 7-6, 6-0), în sferturile de finală de la Roland Garros. A fost o surpriză a zilei, fiindcă în urmă cu 48 de ore Elina Svitolina (în partida cu Petra Martic, condusă cu 5-2 şi 30-0 în setul trei) a reuşit să întoarcă rezultatul. La rândul său, Simona Halep nu pierduse niciun meci în acest turneu, iar victoria sa 6-1, 6-1 cu Carla Suarez Navarro în sferturile de finală constituise o lecţie de realism. Considerată mare favorită a turneului, românca, nr. 4 în clasamentul mondial, întâlneşte astăzi, ora 16:00, pe Karolina Pliskova, nr. 2 mondial. Inedită este cealaltă semifinală dintre letona Jelena Ostapenko (care azi împlineşte 20 de ani) şi helveta Timea Bacsinszky.