Cupa Mondială 2022: FIFA a respins recursul Algeriei

0
624

Recursul depus de federaţia de fotbal a Algeriei, contra arbitrajului din partida retur a barajului de calificare la CM 2022 din Qatar, cu Camerunul, considerat scandalos a fost respins, FIFA comunicând că „dosarul e închis”. Partida respectivă –încredinţară arbitrului gambian Bakari Sassama s-a încheiat cu scorul de 1-2 după prelungiri. În partida tur Algeria câştigase (1-0) prin golul lui Islam Slimani, şi era favorită la calificare. În min. 118 al partidei retur, Algeria era chiar calificată pentru Qatar, dar în mai puţin de 2 minute şi-a pierdut tichetul. Pentru Algeria a marcat Ahmed Touba (min. 118) iar pentru Camerun, Choupo-Motting (min. 22) şi Toto Ecambi (min, 120+5). Camerunul l-a avut pe banca tehnică în premieră ca selecţioner pe Robert Song, un star al fotbalului din ţara sa, instalat imediat după CAN. Prezente în Brazilia (2014), absente în Rusia (2018), Camerunul şi Algeria erau îndreptăţite să meargă împreună în Qatar.