Liga Campionilor: Senzaţional, încă un come-back de legendă!

0
412

La 14 ani după ce a întors rezultatul, în finala cu AC Milan (3-3, 3-2 d.l.p.), de la Istanbul, FC Liverpool a mai reuşit o ispravă memorabilă: după 0-3 în partida tur, pe „Camp Nou”, a administrat, aseară, o înfrângere neverosimilă (4-0) lui FC Barcelona. Mai cruntă decât cea suferită de PSG în faţa lui Manchester United (2-0, 1-3). Numai că FC Barcelona retrăieşte drama din sferturile de finală de anul trecut, când a fost scoasă de AS Roma (1-4, 3-0). Au reuşit şi catalanii, în 2017, o remontada istorică cu PSG (0-4, 6-1), ceea ce s-a considerat atunci greu de înţeles. Coşmarul cochetează şi cu galonatele echipe ale continentului. Sigur s-au mai înregistart come-back-uri de legendă, precum cel din partida Barcelona – Chelsea (1-3, 5-1 după prelungiri) în 2000, când catalanii aveau în rândurile lor pe Rivaldo şi Luis Figo, şi AS Monaco – Real Madrid (2-4, 3-1) în 2004: de o parte Zinedine Zidane, Ronaldo, Raul, Roberto Carlos, de cealaltă Dado Prso, Ludovic Giuly şi Jaroslaw Plasiv. Din păcate, în finală, AS Monaco s-a oprit în faţa lui FC Porto, care îl avea pe banca tehnică pe atunci pe Jose Mourinho. Partida de aseară are câteva date insolite: Liverpool a devenit a treia echipă care se califică în finala Ligii Campionilor după ce a pierdut partida tur a semifinalelor la o diferenţă de trei goluri. FC Liverpool, exceptând partida cu PSG din grupe, în septembrie 2018 (3-2), nu a primit gol pe teren propriu în Liga Campionilor şi intră în cercul închis al cluburilor care au administrat un scor de 4-0 catalanilor în Liga Campionilor. Mai reuşiseră acest lucru AC Milan, în finala din 1994, Bayern Munchen în seminfinalele din 2013 şi… PSG în optimile de finală din 2017. La 1 iunie, la Madrid, Liverpool va disputa a noua finală de Liga Campionilor din istoria sa. Competiţiei pe care au câştigat-o de cinci ori.