Sferturile UCL: victorii pentru PSG şi Chelsea

0
636

Într-un meci care şi-a confirmat afişul şi o reeditare a finalei de anul trecut, Bayern – PSG, oaspeţii s-au impus cu 2-3, în prima manşă a sferturilor Champions League. Au înscris: Choupo-Moting ’37, Muller ’60 / Mbappe ‘3, ’68 şi Marquinhos ’28. Fără Lewandowski şi Gnabry, şi cu Goretzka şi Sule accidentaţi în prima parte, Bayern a pus o presiune fantastică pe parizieni, concretizată cu foarte multe ocazii, rezultatul fiind injust, după ce s-a jucat pe Fussbal Arena, pe o ninsoare la început de aprilie. Deşi PSG are avantaj, calificarea se va decide pe Parc de Princes.

Într-un alt sfert de finală, FC Porto a trebuit să joace la Sevilla meciul de pe teren propriu cu Chelsea şi a pierdut cu 2-0. Au marcat pentru londonezi: Mount ’32 şi Chilwell ’85.

În celelalte două sferturi, disputate marţi, Real Madrid – Liverpool 3-1 şi Man City – Dortmund 2-1. Partidele retur vor avea loc săptămâna viitoare.