Poliţiştii doljeni, campioni la fotbal

0
6507

Echipa de fotbal a Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Dolj a câştigat, din nou, turneul de fotbal din Boljevac – Serbia. Este a treia oară consecutiv când poliţiştii doljeni câştigă turneul din Serbia, trofeul de Golgeter fiind acordat tot unui poliţist craiovean.

În perioada 4 – 5 aprilie a.c., s-a desfăşurat a opta ediţie a Turneului Memorial de Fotbal „Radovan Glavinici 2014”, turneu internaţional de fotbal organizat de Poliţia Boljevac – Serbia în memoria ofiţerului de poliţie Radovan Glavinici, căzut la datorie în anul 1993. S-au înscris în competiţie opt echipe din care şase din Serbia, o echipa din Bulgaria şi una din România. Campionatul s-a jucat în sistem eliminatoriu, echipele au fost formate din 6 jucători (5 + 1 portar), iar la finalul turneului, echipa poliţiei doljene a ocupat locul I, după 5 victorii, finala fiind disputată în compania echipei de fotbal a Poliţiei Boljevac, scor final 4-1. Echipa IPJ Dolj a fost antrenată şi coordonată în teren de Budrică  Gheorghe, iar portar a fost Ilie Alin, jucătorii fiind Ilie Mircea, Popescu Victoraş, Niculin Alin, Ţuculeanu Dragos, Dinuica Laurentiu, Bortofleac Marius, Ştoiu Bogdan, Prună Radu, Stuparu Constantin, Călărăşanu Cătălin, Achim Lucian şi Arnăutu Dragoş Alexandru. Pe lângă locul I ocupat pe podium, poliţiştii doljeni s-au întors şi cu Titlul de Golgeter acordat lui Prună Radu.