Baschetbaliştii Craiovei, răpuşi în Trivale

0
373

Echipa de baschet a Craiovei a început cu stângul anul 2019, pierzând cu 96-92 în sala Trivale din Piteşti, contra lui FC Argeş, pe sferturi:18-17, 13-19, 39-34, 26-22. A fost un meci ciudat, în care gazdele au decalat tabela de marcaj în sfertul al treilea, care astfel a durat mai mult cu 3 minute şi jumătate decât cele 10 minute regulamentare. Oficialii Craiovei au sesizat acest lucru arbitrilor, dar aceştia nu au reacţionat, aşa încât partida a fost mai kungă, deşi nu s-a jucat over time. Echipa din Bănie a depus o adresă către Federaţie, sperând să se ia măsuri în acest sens, deşi este greu de crezut acest lucru. Au jucat pentru SCMU Craiova: Curry 24 de puncte, Radukic 18, Troupe 12, Berceanu 8, Gajovic 8, Mijajlovic 7, Fraseniuc 6, Popa 4, Casale, Ionescu. Antrenorul SCMU, Aco Todorov, a declarat la final că meciul nu a avut prea mare importanţă pentru echipa sa, sigură de prezenţa în Top 4. „Ştiam că acest meci nu are o importanţă prea mare pentru noi, fiindcă aveam un avantaj destul de mare faţă de Piteşti. Dar am fi putut să punem în afara oricărui dubiu chestiunea primelor patru şi ultimelor patru. Avem în continuare un avantaj uriaş dar ar fi fost mult mai bine dacă am fi câştigat.Am pierdut meciul pentru că nu am putut să controlăm lupta la recuperări şi nici ofensiva lor în a doua repriză. În prima repriză am primit doar 31 de puncte, în a doua 65. Trebuie să jucăm mai bine în apărare. În tur am jucat un meci mai uşor contra lor pe care l-am jucat, dar trebuie să jucăm mai bine în apărare când ne aflăm în deplasare. Acesta va fi un potenţial match-up în sferturile de finală”, a spus la finalul partidei Todorov. Echipa din Bănie rămâne pe poziţia a treia în LNMB, cu 22 de puncte şi joacă sâmbătă, de la ora 18, în Sala Polivalentă, cu BC Timişoara, ultimul meci înaintea de Top 6.