Europa League: Astra out, Steaua încă speră

0
377

Prin remiza de aseară pe teren propriu (1-1), Astra Giurgiu şi-a anulat orice nădejde de a accede în 16-imile competiţiei din grupa D. În schimb scoţienii de la Celtic Glasgow, beneficiarii unei înfrângeri surprinzătoare a croaţilor de la Dinamo Zagreb (1-5 cu Salzburg), sunt aproape calificaţi. Într-o altă partidă care ne interesează, Rio Ave-Steaua (2-2), steliştii au egalat în ultimul minut al prelungirilor şi încă păstrează şanse reale de calificare, acumulând şapte puncte şi ocupând locul 2 după Dinamo Kiev, care are nouă puncte. Următorul meci al Stelei, pe terenul danezilor, se anunţă unul decisive pentru calificare. Golurile partidei au foast mardcate de Diego Lopes (min. 35 şi 77), respective Keşeru (min. 60) şi Filip (min. 94).

Rezultate complete:

GRUPA A:

Zurich – Villarreal 3-2 (Etoundi ’21, Buff ’26, Chikhaoui ’29 / Pina ’19, Moreno ’24)

Apollon – M’Gladbach 0-2 (Raffael ’55, Herrmann ’90+5)

GRUPA B:

HJK – Torino 2-1 (Baah ’60, Moren ’81 / Quagliarella ’90)

FC Copenhaga – Club Brugge 0-4 (Refaelov ‘7, ’30 si ’36, Vormer ’60)

GRUPA C:

Asteras – Tottenham 1-2 (Barrales ’90 – penalty / Townsend ’36 – penalty, Kane ’42)

Besiktas – Partizan 2-1 (Demba Ba ’57 – penalty si ’61 / Markovic ’77)

GRUPA D:

Astra – Celtic 1-1 (Amorim ’79 / Johansen ’32)

Dinamo Zagreb – Red Bull Salzburg 1-5 (Henriquez ’60 / Soriano ’39, ’64 si ’85, Kampl ’59, Bruno ’71)

GRUPA E:

Dinamo Moscova – Estoril 1-0 (Kuranyi ’77)

Panathinaikos – PSV 2-3 (Ajagun ’11, Petric ’43 / Depay ’27, De Jong ’65, Wijnaldum ’78)

GRUPA F:

Karabakh – Dnipro 1-2 (George ’36 / Kalinic ’15 si 73)

Saint Etienne – Inter 1-1 (Sall ’50 / Dodo ’33)

GRUPA G:

Feyenoord – Rijeka 2-0 (Ahmadi ‘8, Immers ’20)

Sevilla – Standard Liege 3-1 (Gameiro ’18, Reyes ’41, Bacca ’90 / M’Poku ’32)

GRUPA H:

Everton – Lille 3-0 (Osman ’27, Jagielka ’42, Naismith ’61)

Wolfsburg – FC Krasnodar 5-1 (Hunt ’47 si ’57, Guilavogui ’73, Bendtner ’89 – penalty si ’90 / Wanderson ’72)

GRUPA I:

Napoli – Young Boys 3-0 (De Guzman ’45+2, ’65 si ’83)

Sparta Praga – Slovan Bratislava 4-0 (Lafata ’29 si ’84, Krejci ’32, Nhamoinesu ’75)