U Craiova – Slovan Liberec 3-2, în ultimul amical al oltenilor în Austria

0
295

Într-un meci amical disputat la Ottensheim, în Austria, CS Universitatea Craiova a câştigat cu 3-2 în faţa cehilor de la Slovan Liberec (locul 3 în prima ligă).

Cehii au dominat prima repriză şi au deschis scorul în minutul 14, prin Bartl, care a profitat de gafa lui Vătăjelu şi l-a evitat cu o scăriţă pe Calancea. Egalarea a venit imediat după pauză, graţie unui autogol. Andrei Ivan, care a purtat banderola după ieşirea lui Vătăjelu, a înscris în minutul 77, reluând pe lângă portarul advers, fază la care cehii au acuzat o poziţie de ofsaid. Slovan a egalat în minutul 82, după o fază la care defensiva olteană a greşit în lanţ. Mijlocaşul Draghici a adus victoria Ştiinţei în minutul 88, cu un şut în vinclu de la 20 de metri.

Gigi Mulţescu a anunţat că, în proporţie de 90 la sută, echipa de bază din meciul cu Liberec va fi şi cea pe care o va folosi în prima etapă a campionatului, peste două săptămâni. Tehnicianul a folosit formula: Calancea (60 Popescu) – Briceag, Popov (82 Ciocoteală), Acka (70 Hreniuc), Vătăjelu (70 Dumitraş) – Băluţă (65 Manea), Zlatinski (82 Petre), Screciu (70 Mateiu), Bancu (70 Surugiu) – Măzărache (60 Nuno Rocha), Ivan (82 Draghici).

Acesta a fost ultimul meci de verificare al oltenilor în cantonamentul tirolez, în precedentele partide înregistrând rezultatele: 1-2 cu Teuta Durres, 0-0 cu Red Bull Salzburg, 2-0 cu Zenit Sankt Petersburg şi 3-0 cu Worgl (formaţie austriacă de amatori).

Al treilea capverdian la Craiova?

CS Universitatea Craiova este aproape de a-l transfera pe atacantul din Insulele Capului Verde, Ramilton Jorge Santos do Rosário sau „Rambe”, conform digisport. În vârstă de 26 de ani, Rambe are 1,87 metri şi a bifat 5 selecţii în naţionala „Rechinilor Albaştri”, unde este coechiper cu alţi doi jucători ai Craiovei, Nuno Rocha şi Kay. Rambe a participat şi la Cupa Africii 2013. El a evoluat la echipe din liga secundă din Portugalia pentru Pinhalnovense, Belenenses, Setubal, Braga B, iar, anul trecut, Sporting Braga, echipă care îl deţine, l-a împrumutat la Farense, pentru care a marcat 7 goluri în 30 de partide.