Premier League: United oprește seria lui Guardiola

0
624

Seria de meciuri fără înfrângere a lui Pep Guardiola la City se încheie în etapa 27 în fața celor de la United, rivala din oraș a cetățenilor. Cu o serie impresionantă de 28 de meciuri fără înfrângere în orice competiție City a cedat în cele din urmă pe teren propriu. Cu United în posesie în primele minute, diavolii au beneficiat de un penalty încă din minutul 2 al partidei, după ce Jesus l-a faultat pe Martial în propriul careu. Față în față cu Ederson, Bruno Fernandes a transformat fără niciun fel de ezitare lovitura de la 11 metri și a adus-o pe Manchester United în avantaj. Fără acțiuni importante în prima repriză din partea ambelor echipe United a terminat în avantaj primele 45 de minute ca după pauză Luke Shaw să pătrundă în jumătatea lui City și să stabilească scorul final de 2-0 cu un șut puternic în poarta gazdelor. Înfrângerea din această seara este prima din 2021 pentru Guardiola care pierdea ultima dată în deplasare împotriva celor de la Spurs cu același scor, 2-0. Chiar și cu o înfrângere împotriva locului secund, City se află în continuare la o distanță de 11 puncte de United.

În toate cele 28 de meciuri fără înfrângere pentru City doar trei dintre ele au fost rezultate de egalitate.