FC Porto, calificată după prelungiri şi VAR

0
400

FC Porto este a patra echipă calificată în sferturile Champions League, după Ajax, Tottenham şi Man United. Lusitanii au învins AS Roma cu 3-1, în urma prelungirilor, după ce italienii câştigaseră în tur cu 2-1. Alex Telles a marcat golul decisiv, cu 3 minute înainte de finalul prelungirilor, dintr-un penalty acordat de turcul Cakir după consultarea VAR-ului. Imediat, italienii au cerut şi ei lovitură de pedeapsă, la intervenţia neglijentă a lui Marega asupra lui Schick, dar arbitrii din camera VAR au decis că nu e fault, iar Cakir n-a revăzut faza, deşi faultul a fost clar pe reluare.

FC Porto – AS Roma 3-1 (Soares 27, Marega 53, Telles 117 – penalty / De Rossi 36 penalty)

• FC Porto: Casillas – Eder Militao (103 Maxi Pereira), Felipe, Pepe, Alex Telles – Otavio (94 Hernani), Herrera, Danilo, Corona (69 Brahimi)- Marega, Soares (78 Fernando).
  • AS Roma: Olsen – Marcano (77 Cristante), Manolas, Juan Jesus – Karsdorp (Florenzi 55), Nzonzi, De Rossi (45 Pellegrini 96 Schick), Kolarov – Zaniolo, Dzeko, Perotti.