Universitatea Craiova – Gaz Metan Mediaş 1-0

Piteşti, stadion: „Nicolae Dobrin”, spectatori: 8.000.

Universitatea: Calancea 7 – Dimitrov 7, Popov 7, Barthe 7, Briceag 7 (90 Petre) – Mateiu 7, Zlatinski  7 – Ivan 8, Băluţă 7 (71 Kelic) 6, Bancu 8 – Fajic 6 (67 Măzărache) 6. Antrenor: Gigi Mulţescu.

Gaz Metan: Greab 7 – Creţu 6, Trtovac 7, Zaharia 6, Rugasevic 5 (84 Danci) 5 – Bic 6, Tahar 6 (76 I. Cristea) 5 – Romeo 5 (59 C. Petre) 6, Eric 7, Buziuc 6 – Sikorski 6. Antrenor: Cristi Pustai.

Arbitru: Radu Petrescu 7.

Universitatea Craiova s-a calificat în play-off, după ce a învins în Trivale pe Gaz Metan Mediaş

craiova gaz metanMii de suporteri ai Ştiinţei au pornit spre Piteşti cu speranţa că era una dintre acele duminici frumoase şi rare despre care ne povesteşte imnul. „Nunta” Ştiinţei cu performanţa s-a organizat dincolo de graniţele Olteniei, în fieful marelui Dobrin, cel care a fost atât de aproape de a juca alături de Oblemenco la Ştiinţa. Şi totuşi, Universitatea s-a simţit ca acasă la Piteşti, deşi la ultima vizită găsise o arenă plină de fecesebişti, care au întinat memoria „Gâscanului”. Soţia legendei Argeşului, Gica Dobrin, i-a întâmpinat la oficială pe componenţii Craiovei Maxima, iar galeria olteană s-a poziţionat ca pe vremuri, la tribuna a doua, pentru ca „leii” din teren să-şi simtă mai bine fanii vibrând.

A existat şi teamă, dar nu de adversar, ci de a nu risipi ce s-a construit, o teamă că am putea să nu ne regăsim printre cele cele mai bune 6 echipe ale campionatului, când în destule ocazii echipa lui Mulţescu a demonstrat că merită să fie chiar prima. Alb-albaştrii au fost precauţi, dar determinaţi, nu s-au năpustit asupra adversarului, dar au controlat jocul. 10 cornere au avut în prima repriză, dar fazele fixe nu sunt punctul forte al juveţilor şi oaspeţii n-au fost pericol. A fost 1-0 la pauză, dar numai la ocazii. Bancu a prins un drop curat de la 20 de metri, negat de Greab, portar înalt la greabăn, dar în acelaşi timp destul de flexibil. La pauză emoţiile s-au intensificat, încordarea era aproape palpabilă în Trivale. Un gol primit ne-ar fi dus de la extaz la agonie. Avea să vină şi golul, dar în poarta care trebuia. L-a prefaţat o uriaşă ocazie a lui Ivan. Bancu a centrat din alergare punând mingea chiar pe fruntea căpitanului, care a încercat să o plaseze aşa încât să-l prindă în cădere pe Greab. Acesta a stat în picioare mai mult decât era cazul şi a înhăţat mingea. „Asta a fost şansa noastră!” îngăimau spectatorii, gâtuiţi de emoţii. Încurajările din prima repriză au fost parcă reprimate de tensiune. Publicul uitase să scandeze, dar dacă nu priveai meciul puteai să-ţi dai seama de desfăşurarea lui după freamătul tribunei. Se trăia intens fiecare pasă, tackling, şut sau decizie a arbitrului. Trecuse o oră de chin şi mingea ajunge la Fajic. „Nu la el, că a fost cap de linie!” se aude un răcnet disperat din spatele lui Mulţescu. Bosniacul protejează însă bine pentru Bancu, cel care în urmă cu un minut luftase cu dreptul. Acum îşi potriveşte însă de câteva ori mingea pe stângul, parcă pentru a fi sigur că o trimite în vinclu. Acolo se şi duce. E un gol de povestit peste ani, un gol care intră în istoria Ştiinţei. La oficială exultă Emil Săndoi, cel care a suferit acelaşi necaz ca şi Nicuşor. Şi el a mai dat după accidentare destule astfel de goluri, inclusiv în Trivale, când juca pentru FC Argeş. Jucătorii mari îşi pun amprenta pe meciurile importante. Bancu a făcut un sezon sub aşteptări, dar a ieşit la rampă în duelul pe viaţă şi pe moarte de la Piteşti. A fost în eroul celor 3 ocazii ale echipei: şutul din prima repriză, centrarea pentru Ivan şi golul decisiv. Mai rămăsese o jumătate de oră, care avea să fie  trăită cu sufletul la gură. Ivan şi-a revendicat partea dreaptă, a făcut un efort incredibil şi este chinuit de crampe. „Hai Ivane, hai tată, că mai avem puţin!” se aude la portavoce din zona galeriei. Căpitanul a făcut un meci mare, iar publicul empatizează cu suferinţa sa. Fajic e înlocuit cu Măzărache, dar nimeni nu înţelege de ce iese Băluţă. La final, craioveanul avea să recunoască că era epuizat de efort. Mulţescu trimite al treilea stoper, dar niciunul dintre ei nu respinge mingea care cade pe bară, trimisă de Creţu. Calancea păstrează şi el avantajul cu un plonjon la sacrificiu. Eric dezleagă acţiunile disperate ale oaspeţilor, care nu mai aveau nimic de pierdut. Brazilianul are duelul său cu Calancea, dar moldoveanul şi-l adjudecă, prinzând cele 3 şuturi de la distanţă. Din păcate, Ştiinţa plăteşte şi un preţ pentru victorie, fiindcă Briceag are rotula însângerată şi nu prinde bucuria de la final, ieşind din arenă în ambulanţă. Tensiunea se risipeşte într-un val de veselie. Fotbaliştii şi jucătorii se descătuşează şi cântă împreună. Ştiinţa e în play-off şi aproape sigură de prezenţa în Europa. Şi-a câştigat locul mai greu decât merita. De acum înainte are numai de câştigat. De acum înainte ne poate bucura de fotbal, fără teama că spectacolul şi jocul ofensiv o va costa ratarea obiectivului.

Mulţescu: „Era păcat să nu ne calificăm, am încântat spectatorii tot sezonul”

Gigi Mulţescu părea mai degrabă epuizat decât fericit la final, tensiunea premergătoare meciului punându-şi amprenta pe starea sa. ”Suporterii meritau această calificare în play-off. Am abordat toate meciurile ofensiv, la spectacol, am încântat spectatorii. Am jucat pe poartă, am căutat golul, era păcat să nu ne calificăm. M-am consumat foarte tare, fiecare minut mi-a lăsat urme pe inimă, cap, ficat. Cred că încărcătura a fost peste limită. Se zice că cu cât este mai greu, cu atât este mai frumos, dar lasă şi urme. Jucătorii au fost extrem de motivaţi, s-au dublat permanent, s-au luptat eroic. În play-off ne dorim să fim cât mai sus”, a declarat Gigi Mulţescu

Nicuşor Bancu a făcut o partidă senzaţională, el fiind în prim-planul tuturor ocaziilor Ştiinţei. La final a declarat: „A fost o atmosferă fantastică, datorită acestor suporteri minunaţi! Ne bucurăm din plin că am reuşit să câştigăm şi să mergem în play-off. Am fost dezamăgiţi după ultimele prestaţii, dar am strâns rândurile. Nu le-am dat nicio şansă, am fost mai buni decât ei din toate punctele de vedere. Acum începe play-off-ul şi trebuie să fim uniţi, să jucăm altfel decât până acum. Au rămas cele mai puternice echipe în play-off şi toate meciurile vor fi foarte grele. Ne-am îndeplinit obiectivul şi acum vom merge şi mai motivaţi. Vom lua fiecare meci în parte, nu ne gândim la titlu”.